پیش از بازسازی ساختمان خود باید بدانید !

تاریخ درج: 1397/12/11

 

بازسازی ساختمان

 

هر آنچه که پیش از بازسازی آپارتمان خود باید بدانید

 

به همان میزان که نیازهای خانواده تغییر می کند، نیاز به تغییر، تعمیر و نگهداری یک بنا، بازسازی و یا نوسازی اتفاق می افتد برخی اوقات بازسازی بنا بدون توجه به تمامی نیازها و هزینه کل پروژه و همینطور عدم برنام ریزی مناسب انجام می شود که این اشتباهات، خسارت هایی از نظر مالی و همینطور کیفیت کار به وجود می آورد.

چرا تصمیم به بازسازی آپارتمان و خانه خود دارید؟ چه مواردی منجر به تصمیم گیری شما برای بازسازی شده اند؟ آیا اصول بازسازی ساختمان را میدانید؟ آیا اطمینان دارید که برخی قسمت های خانه خود را تغییر دهید و تمایل دارید برای آن هزینه کنید؟ ارزیابی دلایل بازسازی امری مهم است چرا که تصمیم گیری عجولانه و نامعقول خسارت های زیادی را به همراه دارد.


تصمیم گیری در اجرا و نوع پوشش دیوار ها

 

در این بخش عمدتا به بحث طراحی داخلی پرداخته می شود. شما گزینه های متنوعی پیش رو دارید که باید یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب کنید. پنل های دکوراتیو سه بعدی، پوستر سه بعدی، دیوار پوش، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و بسیاری از گزینه های دیگر، همگی از جمله مواردی هستند که می توانید متاسب با بودجه و سلیق شخصی تان انتخاب کنید. بهتر است قبل از انتخاب نوع متریال و پوشش، حتما نمونه کارهای اجرا شده مختلف موجود در بازار را به دقت بررسی کنید و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم گیری کنید.


نحوه چیدمان و طراحی منزل 

 

هرچقدر هم که برای بازسازی داخلی منزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه دارای ارزش می باشد که با نحوه چیدمان و طراحی داخلی منزل شما دارای هارمونی باشد و باعث زیبایی هر چه بیشتر منزل شما شود. برای این منظور، شما باید در بازسازی داخلی منزل خود طراحی و نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی جدید و زیبایی را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که طراحی مبتکرانه در بازسازی داخلی بسیار حائز اهمیت می باشد. پس باید برای آن زمان بیشتری را اختصاص دهید. برای این منظور شما باید طراحی های متنوع و سبک های مختلف را به نسبت فضای خود بسنجید.


 نکات مهم در بازسازی منزل

 

رنگ آمیزی دیوار ها و سقف

 

در این مرحله از بازسازی ، شما باید دقت کنید که کدام نوع طراحی و نقاشی بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیک تر است. اگرچه معمولا در ایران اغلب کارفرمایان زیبایی و سادگی رنگ سفید را به طرح های مختلف ترجیح می دهند، اما با این حال رنگ های قرمز آبی و سبز و … نیز در معماری امروزه توسط بسیاری از کارفرمایان استفاده می شود. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در بازسازی داخلی منزل نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به سلیقه شخصی خود شما دارد.

 


نوسازی کف منزل

 

پس از انجام مراحل بالا به طور اصولی و درست ، باید یک نوع کف را برای منزل شما انتخاب کنیم و باید در نظر داشته باشیم که هر نوع کف ، مشتری منحصر به فرد خود را دارد. برای بدست آوردن اطلاعات بیش تر در این مورد می توانید مقاله بهترین کفپوش برای هر نوعی از ساختمان را بخوانید. همچنین مشاوران گروه ما نیز شما را در انتخاب بهترین کفپوش برای منزلتان یاری خواهد کرد و پس از انتخاب بهترین مدل کفپوش برای منزلتان آن را به بهترین نحو اجرا خواهیم نمود

 


بازسازی آشپزخانه

 

آشپزخانه از دید معماران قلب خانه می باشد و معمولا خانم های ایرانی بیشترین زمان را در این فضا می گذرانند و طراحی آشپزخانه در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل سهم بسزایی دارد. بخصوص امروزه که آشپزخانه ها بصورت اپن می باشند بیشتر در معرض دید هستند. بازسازی آشپزخانه امروزه شامل تعویض کابینت ها , تخریب دیوارها , تخریب آرک های قدیمی و رابیتس کاری ها , نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی ها , کف سازی , کاشی بین کابینتی و … می باشد.

اگر شما قصدی کلی در بازسازی آشپزخانه یا طراحی آشپزخانه شامل اسباب و وسایل موجود در آشپزخانه، کابینت ها، پرده ها، کف و وسایل برقی داشته باشید بسیار پر هزینه خواهد شد ولی به روش های دیگر نیز می توان در آشپزخانه تغییرات ایجاد نمود و مجبور نیستید که رای ایجاد این تغییرات هزینه ی زیادی پرداخت کنید و مبلغ زیادی را کنار بگذارید.

روش های هوشمندانه ای برای ایجاد تغییر و تحول و نو تر به نظر رسیدن آشپزخانه وجود دارد. شما با این تغییرات ساده، آشپزخانه قدیمی خود را به محیطی جدید و مدرن تبدیل می نمایید.

 

نکات مورد توجه در بازسازی آشپزخانه:

  • نوسازی درب های کابینت
  • استفاده از ابزار ها و وسایل جدید و مدرن
  • نو سازی کف آشپزخانه
  • تعیین مناسب ارتفاع کابینت ها
  • ساختن یک کانتر زیبا برای ورودی آشپزخانه
  • استفاده کردن از ساختار جزیره ای
  • همخوانی داشتن با دیگر اجزای خانه
 همچنین بخوانید .........  نکاتی قبل از بازسازی آشپزخانه

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی 

 

برای بازسازی حمام و سرویس بهداشتی چنانچه کارشناسان پس از انجام بازدید این تشخیص را دادند که نیاز است تا شیرآلات و تاسیسات تعویض گردد بهتر است که این کار انجام شود. جابه جایی شیرآلات و تاسیسات و تعویض لوله ها هزینه زیادی را در بر دارد خصوصا اگر این جا به جایی از دیواری به دیوار دیگر باشد و اگر امکان تامین بودجه و هزینه تغییرات برای کارفرما وجود نداشته باشد، می توان برای بازسازی آنها اجسام بزرگ را در جای خودشان نگه داشته و با حداقل تغییرات کار بازسازی انجام شود.

به منظور تحقق این امر طراح و کارشناسان ما با خلاقیت و بدون آن که تغییزات اساسی ایجاد کنند، می توانند عمده نیازهای کارفرما را پاسخ داده و طرحی نو به وجود بیاورند به فرض مثال برای بازسازی یک وان حمام قدیمی اگر بنا به بفرض قصد جا به جایی آن را داشته باشیم بدون در نظر گرفتن هزینه جابه جایی و تغییر لوله کشی ها و جابه جایی تمام وسایل و خرابی هایی که برایمان پیش می آورد باید از جابه جایی آن صرف نظر کرد و می توان همان وان قدیمی را با براق کردن و صیقل دادن رویه آن با نصف مبلغ جابه جایی جذابیت، سادگی و زیبایی را در فضای این حمام به وجود آورد .

برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام در درجه اول باید اولویت بندی نمود، از جمله متداول ترین مراحلی که در فرایند بازسازی حمام و سرویس بهداشتی انجام می گیرد اول عایق بندی دیوار و کف ها، تعمیر لوله کشی ها و تاسیسات، نقاشی دیوار ها و تعویض کاشی ها، تعویض شیر آلات ها، بازسازی تهویه این مکان ها، جابه جایی کاسه توالت با فرنگی و طراحی قفسه ها و…. می باشد. البته باید به این نکته توجه نمود که این فضا ها را با عناصری کم هزینه باید تزئین نمود به فرض مثال می توان برای زیبا تر کردن فضای داخلی یک حمام از یک گلدان ، حوله و یک قالیچه مناسب استفاده کرد و آراستگی و زیبایی خاصی را به حمام داد.


بازسازی اتاق خواب

 

بازسازی اتاق خواب معمولا به متناسب ب فردی که از آن اتاق استفاده می کند انجام می شود. به طور معمول در اتاق خواب کودک به خصوص اتاق کودک دختر از رنگ های روشن و شاد استفاده می شود. در منزل های قدیمی کمد دیواری ها  عمدتا به وسیله دیوار کشی و چهارچوب فلزی ساخته می شد که به کار گیری این مصالح و قطر دیوار های کمد ها فضای زیادی از اتاق را اشغال می کرد. اما امروزه در بازسازی اتاق خواب از کمد دیواری های ام دی اف که قطر دیوار های آن ها بسیار کم اما با مقاومت بالا می باشد استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که در پروسه بازسازی اتاق خواب پیش از همه موقعیت قرارگیری و ابعاد کمد دیواری را مشخص می کنند. کمد دیواری یا کلوزت از جمله مهمترین عناصر یک اتاق خواب می باشد که اندازه و متراژ آن پس از ابعاد اتاق وابسته به تخت خواب می باشد , به فرض مثال اگر تخت خواب یک نفره باشد ابعاد کمد دیواری بزرگ تر می باشد و اگر تخت خواب دو نفره باشد کمد دیواری کوچک تر در نظر گرفته می شود. ابعاد تخت یک نفره به صورت استاندارد 90 * 2 می باشد و ابعاد تخت دونفره 1.60 * 2 می باشد که نسبت به این ابعاد می توانید در بازسازی اتاق خواب محل قرارگیری کمد دیواری را و چیدمان کلی اتاق خواب را مشخص کنید.

برای انجام بازسازی اشپزخانه و انجام کار در مدت زمان معین و در حیطه حریم های اعلام شده حتما نیاز به اخذ مجوز کار است زیرا در صورت عدم رعایت قوانین ممکن است مجبور به متوقف کردن کار یا دست کشیدن از آن و یا تخریب آن شوید که همه موارد گفته شده هزینه و زمان زیادی را اتلاف خواهد کرد.

 

مقالات مشابه