قبل از طراحی نما ساختمان به نکات زیر توجه کنید

تاریخ درج: 1398/01/07

 

 قبل از طراحی نما ساختمان به نکات زیر توجه کنید

 

۱. از متریال مناسب و با کیفیت استفاده کنید

 

برای داشتن یک نمای زیبا، یکی از نکات مهم طراحی نما ساختمان، انتخاب متریال مناسب با کیفیت و جنس آن می تواند تا حد زیادی به زیبایی نما کمک کند. بهترین طرح ها، اگر توسط مجرب ترین معماران طراحی شده باشند، در صورتی که از متریال مناسبی استفاده نشود، در نهایت نمای مناسب و زیبایی نخواهند داشت. قطعا کیفیت و کانسپت طراحی نما در ارجعیت بالاتری نسبت به جنس مصالح انتخابی قرار می گیرد، اما در هنگام اجرا این جنس و متریال است که نشان میدهد کیفیت نمای طراحی به چه میزان قدرتمند است.

 


۲. تناسب و ترکیب رنگ در طراحی نما

 

انتخاب مناسبترین رنگ های برای نما و به خصوص تناسب و ترکیب رنگ ها با هم از نکاتی است که در حین طراحی باید به ان توجه کرد. رنگ یکی از مشخص ترین ویژگی های دیداری یک نما است و اگر به درستی و با دقتد انتخاب نشود، می تواند کیفیت بهترین طراحی ها با حتی متریال ها را به کلی از دست بدهد. نرم افزارهای طراحی سه بعدی، به شما این امکان را می دهند که تناسبات و تریکبات رنگی را، پیش از اجرای طراحی نما در نظر گرفته و به صورت واقعی مشاهده کنید.
 

 


۳. عناصر معماری و پیوستگی انها

 

پیوستگی عناصر و احجام معماری باید در تمام ظاهر نما دیده شود.منظور این نیست که تمام اجزای نما باید به یک شکل طراحی و اجرا شوند. بلکه به این نکته اشاره می کند که یک فرم یا عنصر کلی باید در طراحی نما در نظر گرفته و در تمامی آن ها اجرا شود. به تعبیری دیگر، نمای پیوسته نمایی است که از یک فرم کلی تبعیت کند و نه مجموعه ای از حجم های که در تمام نما پراکنده شده و هدف خاصی را دنبال نمیکند.


4. انتهای طراحی سادگیست

 

یکی از نکاتی مهم در طراحی نما، عدم استفاده از عناصر زیاد و پراکنده است. به کار گیری احجام متعدد در طراحی، نما را خیلی شلوغ و ناخوانا کرده و زیبایی آن را تاز بین میبرد. عناصر که تشکیل دهنده نما هستند باید به میزان متعادل و کافی و با حفظ سادگی طراحی و اجرا شوند. یک نمای ساده، حتی اگر دارای عناصر کم نیز باشد، در صورتی که تناسب و کیفیت طراحی خوبی داشته باشد می تواند خیلی زیباتر از نمای نامفهومی با عناصر گسسته، جلوه کند. همیشه در انتهای طراحی نما به ساده خواهیم رسید.هر چه نما ساده و گویا تر طراحی شود، عناصر به کار رفته تاثیر بیشتری بر ذهنیت و دید افراد خواهند گذاشت.


5. نورپردازی نمای ساختمان

 

نورپردازی، نما را تحت تاثیر قرار میدهد و جذابیت ان را از لحاظ بصری دوچندان میکند. یک نما، هرچند در طول روز زیبا باشد، در هنگام شب نمیتواند از لحاظ فرم و رنگ چیزی را نشان دهد. نورپردازی و طراحی باید هارمونی داشته باشد. همه عناصری شاخص باید در تاریکی فضا توسط نورپردازی روشن شوند. نورپردازی نما قسمتی از طراحی نماست و نباید انها را جدا از هم در نظر گرفت. نورپردازی یعنی  تاکید بر کیفیت بصری نما.


6. تعریف کاربری توسط طراحی نما

 

اگر نمای شما مسکونی است یا تجاری ، باید به اصول و ضوابط هر کدام برای طراحی نما توجه شود.مثلا استفاده از متریال کامپوزیت برای نمای مسکونی نه تنها زیبا نیست بلکه از لحاظ بصری نیز ذهنیت افراد نسبت به نمای کامپوزیت به سمت تجاری خواهد رفت.
 

نمای ساختمان ها باعث شکل‌دهی به مجموعه شهری میشود. به نمای یک ساختمان اگر بدون در نظر گرفتن نمای دساختمان‌های دیگر توجه کنید، از لحاظ همگونی نمای شهری از بین می‌رود. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرسازی و معماری، بررسی آماری نشان میدهد که در هر سال ۵۰ میلیون نفر به جمعیت شهر نشین کشورهای در حال توسعه اضافه می‌شود. در ایران نیز شهر نشینی طی سالهای گذشته با شتاب فزاینده ای افزایش یافته و همچنان این روند ادامه خواهد داشت. رشد سریع جمعیت و گرایش مردم به زندگی در شهر، تقاضای زیادی را برای تهیه مسکن به دنبال داشته و این موضوع مشکلات بسیاری در زمینه توسعه شهری بوجود آورده است. پاسخگویی نا مطلوب و نا مناسب به این مساله، وضعیت را به صورت بی مسکنی، تنگ مسکنی و بد مسکنی برای تعداد زیادی از اقشار جامعه به همراه آورده است.

نمای ساختمان، کالبد خارجی بنا ونشان دهنده کیفیت کلی آن است. پس در کنار مقوله زیبایی باید به موارد فنی و ساختمانی نیز توجه شود. مصالح انتخاب شده باید باکیفیت و مقاوم باشند و اجرای ساختمان توسط متخصصان و افراد باتجربه انجام شود. 

مسکن به عنوان یکی از نخستین نیازهای بشر، اولین سوالی بوده که انسان سعی در یافتن جوابی مناسب و معقول برای آن بوده است، اما همیشه در برنامه ریزی‌ها، مسکن نه به عنوان مکانی برای اسایش و ارامش ساکنان در ابعاد عینی و ذهنی، بلکه به عنوان مشکلی اقتصادی و فقط از این بعد بر خورد شده است. سازندگان و تولیدکنندگان مسکن به‌دلیل فروش سریع و بازگشت سرمایه خود را  میخواهند، سعی میکنند هر چه بیشتر خود در محله مسکونی مطرح کنند و نمایشی زیبا از بنای خود داشته باشند و یکی از علل اصلی ناهماهنگی نمای ساختمان‌ها در سطح شهر هستند.

در شرایط بدتری در مسکن های تعاونی وجود دارد. به دلیل وضعیت ضعیف مالی سازندگان ساختمان، بدون اینکه نماسازی ساختمان انجام شود، مورد استفاده قرار می گیرند و یا با پایین ترین هزینه و بدون طراحی نما، کالبد بنای ساختمان رها می‌شود. البته در سال‌های گزشته در شهر تهران ساختمانی بدون طراحی نما نبوده است، اما این مساله در شهرستان‌ها همچنان وجود دارد.

مقالات مشابه


20 طرح نمای کلاسیک و رومی

نمای رومی و نمای کلاسیک امروزه در شهرها ایران برای خود جای ویژه ای باز کرده اند . نمای رومی تهران بویژه مناطق 1 و 2 و 3 و نمای رومی کرج را به وفور می توان مشاهده نمود .به طور کل طراحی نمای ساختمان ها در تهران و کرج و مناطق مجلل نشین دیگر شهرها به سمت نمای رومی جدید و نمای کلاسیک جدید کشیده شده است .البته در دنیا معماران معروف و شاخصی وجود دارند که فقط با سبک کلاسیک یا سبک رومی ساختمان ها را طراحی می کنند .

جزئیات بیشتر
ضوابط عمومی طراحی نمای ساختمان

نمای ساختمان یکی از مهمترین قسمت های طراحی است زیرا رابط بین دو فضای داخلی و خارجی در ساختمان است که وظیفه حفاظت محیط داخل از محیط بیرون را دارد و در واقع چهره ساختمان است.معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضوابطی را برای طراحی و اجرای نما به شهرداری های مناطق 22 گانه ابلاغ کرده است. اما متاسفانه در این ضوابط، ایمنی نما که یکی از عوامل مهم و چالش برانگیز در هنگام بحران هایی نظیر سیل و زلزله است مورد بررسی قرار نگرفته است.

جزئیات بیشتر