}

 

پورتفولیو معماری چیست و نحوه ی چگونگی طراحی آن؟

 

دانشجویان معماری بعد از اتمام تحصیلات خود برای یافتن شغل خوب و یا برای گرفتن پذیرش از دانشگاه­های مطرح خارج از کشور باید نمونه کارهای خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند در واقع به آلبومی نیاز دارند که شامل خلاصه ایی از بهترین  مجموعه آثارشان باشد که اصطلاحاً به آن پورتفولیو (portfolio) یا زرومه تصویری گفته می شود.

در واقغ پورتفولیو معرف یک معمار است که شخصیت کاری و مهارتهای مهم شخصی او را نشان می­دهد. درواقع در اینجا است که یک معمار از معمار دیگر تمیز داده می­شود.

در برخی رشته­ها همچون معماری و شهرسازی و گرافیک و . . . که با بعد عملی همراه است صرفاً ارائه یک برگه از گزارش کارهای چند سال اخیر کافی نیست چرا که استاید و مدیران و کارفرماها باید توانایی شخص مورد نظر را در طراحی مورد سنجش قرار دهند، به همین دلیل لازم است تا آلبوم آثار شما یا همان پورتفولیو (portfolio ) شما مورد بررسی قرار گیرد.

پورتفولیو می توان شامل تمامی آثار یک معمار مانند : فعالیت های دانشگاهی، کارهای دستی، مسابقات و سایر فعالیت های مکمل باشد

از مهمترین نرم افزارهای پرزانته کامپیوتری ، فتوشاپ و ایلوستریتور هستند. شیت بندی با فتوشاپ تا حد زیادی شناخته شده است. اما ایلوستریتور نرم افزار تخصصی طراحان در سرتاسر دنیاست که در ایران متاسفانه زیاد شناخته شده نیست. آموزش ها در زمینه نرم افزار ایلوستریتور بسیار محدود است.

دانشجویان معماری در طول تحصیل آثار خود را به صورت دستی یا کامپیوتری ارائه می­دهند، اما برای داشتن یک پورتفولیوی (portfolio) مناسب لازم است که شخص به نرم افزارهای حرفه ایی پرزانته مسلط باشد.